// Noutăţi şi presă / Noutăţi / #FinComBankRunning la Chişinău International Marathon

Noutăţi

01.10.2018

#FinComBankRunning la Chişinău International Marathon

Echipa FinComBank a participat în cardrul Chişinău International Marathon alături de alţi zeci de mii de entuziaşti. Cea de-a patra ediţie a avut loc pe data de 30 septembrie. Startul a fost dat în Piaţa Marii Adunări Naţionale la ora 9.00.  Printre membrii echipei s-au numărat şi cei care s-au încumetat să alerge 5 km. La final, aceştia s-au ales cu medalii din partea organizatorilor.
FinCombank a participat în cadrul evenimentului sub sloganul „Life is better when you're running!”, încercând prin intermediul acestuia să promoveze un mod sănătos de viaţă.
Competiţia sportivă a adunat  în jur de 18.000 de persoane din 50 de ţări ale lumii. Pentru prima dată, anul acesata, a fost organizată o cursă specială destinată persoanelor în scaune cu rotile, „Maraton For All”. Aceşti au avut de parcurs distanţe între 10 – 42 de km.
Mai mult decât atât, participanţii evenimentului au putut parcurge distanţele: maraton (42 km), semimaraton (21 km), 10 km şi 5 km. De asemenea, a fost prezentă şi cursa distractivă Fun Run de 1,5 km. În cadrul ediţiei actuale a fost stabilit un nou record, şi anume cel mai bun rezultat din istoria Maratonului de la Chişinău. Alergătorul din Kenya Benjamin Kiprop Serem a reuşi să parcurgă distanţa de 42 km timp de 2 ore 16 minute 38 secunde.

FinComBank transmite felicitări câştigătorilor!