// Cariera / Lista posturilor vacante

Specialist administrare a riscului financiar

Responsabilitati:

- gestionarea riscurilor financiare (de lichiditate, rata dobanzii,valutar, riscului de tara si transfer);
- monitorizarea permanenta anivelului de expunere a bancii la riscurile financiare in corespundere cu apetitul de risc aprobat si reglementarile prudentiale in vigoare;
- identificarea si investigarea cazurilor de depasire a limitelor si imputernicirilor aprobate;
- scenarii de evolutie a factorilor si indicatorilor de risc.

Cerinte:

- studii superioare in domeniul financiar-economic/statistica;
- experienta de munca de minim 2 ani in pozitie similara;
- certificarea FRM (Financial Risk Manager) va constitui un avantaj;
- abilitati analitice avansate;
- cunoasterea fluenta a limbii romane si ruse, engleza va constitui un avantaj.

Oferim:

Cursuri gratuite de formare si dezvoltare profesionala;
Ajutor material pentru evenimente speciale;
Prima de performanta;
Vineri - zi de lucru cu program de munca redus;
Pauza dulce cu ceai si biscuiti;
Echipa dinamica si ambitioasa.

Persoanele interesate sunt invitate sa depuna CV-ul la: hr@fincombank.com , indicind functia pentru care aplica.